3 yeni kitap raflarda yerini aldı

SALİHA SULTAN

Müellif Halil Delice’nin 1876 Bulgar isyanı sırasında kalbi vatan aşkıyla tutuşan Halil İbrahim’in kıssasını anlattığı ‘Beyaz Güle Al Kan Düşünce’ romanı Ötüken Neşriyat etiketiyle raflarda. Romanda Halil İbrahim’in Rumeli’nin güller kenti Kızanlık’ta başlayıp İstanbul’da Sultan II. Abdülhamit’e yakın müdafaa olacağı güne kadar başından geçenleri aktaran muharrir, Balkan coğrafyasını en ince detaylarına dek işlediği anlatım gücü ve mahallî ağızları yansıtmadaki başarısı ile de dikkat çekiyor.

İSTANBUL’UN KÖYLERİ ÜZERİNE KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA

Daha evvel ‘Vapurlarıyla İstanbul’ kitabı okurla buluşan gazeteci müellif Adil Bali’nin bu sefer kentin köylerini ele aldığı ‘Köyleri ile İstanbul’ çalışması İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayımlandı. Bali’nin koordinatörlüğünde bir yıldan fazla bir müddette yayıma hazırlanan kapsamlı çalışma İstanbul’un köylerini tarihi, iktisadi, coğrafik ve toplumsal özellikleriyle ele alarak, gelecek kuşaklara de aktarıyor. Öğretim üyelerinin, araştırmacı müelliflerin, İstanbul köyleri ile yazı yazan eski kalem erbablarının metinlerinin de yer verildiği kitap kentin köylerinde bir gezintiye çıkmak isteyen okurlarını bekliyor.

ALMAN TOPLUMUNUN SINIF ÇELİŞKİLERİNE MAX WEBER YORUMU

VakıfBank Kültür Yayınları, sosyolojinin kurucu düşünürlerinden Max Weber’in ‘Borsa’ isimli yapıtını okura sundu. Alman toplumundaki sınıf çelişkilerine dair verdiği ipuçlarıyla dikkat çeken kitap Fazıl Baş tarafından kaleme alınan sunuş yazısı ile yayımlandı. Weber’in birincisini 1894 yılında, ikincisini ise 1896 yılında yazdığı, toplamda 64 sayfalık eser, Türkçedeki Weber literatürüne Gürkan Başay’ın çevirisiyle kazandırıldı. Tek bir kitapta toplanan metinlerin birincisi, borsanın maksatlarını ve örgütlenme biçimlerini, ikincisi ise borsa süreçlerini ele alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.